Otomatik tünel tipi elektrostatik toz boya fırınları kontinü çalışmalar için tasarlanmıştır. Bu fırınlarda box kutu tipi fırınlar gibi giriş çıkış kapıları yoktur. Kapı yerine hava perdeleri konulmuş olup bu perdelerden aspiratörler vasıtası ile soğuk hava üfletilerek sıcak havanın dışarı çıkması engellenmektedir. Fırın içerisi sürekli 200°C dedir.

Tünel fırınlarda konveyör sürekli hareket halindedir. Malzeme yükleme alanında konveyöre yüklenir, spray hattından geçerken spray nozulları ile malzeme üzerine püskürtülen kimyasallarla yıkama(temizlik)ve fosfat kaplama işlemi yapılır, devamında kurutma fırınından geçerken kuruyan malzeme toz boyama kabininde boyanarak pişirme fırınına yönlenir. Pişirme fırınından geçerken pişme ve kürlenme süresini tamamlayarak fırından çıkar ve boşaltma istasyonunda fırın konveyöründen alınarak işlem tamamlanmış olur. Tesis sürekli hareket halindedir.

Konveyör hızı boyanacak olan malzemenin et kalınlığına ve boyuna göre ayarlanır.

Tünel fırınlarda malzeme bir taraftan girip diğer taraftan çıkar. İsteğe bağlı olarak içten U dönüşlü olarakta imal edilebilir. U dönüşlü fırınlarda malzeme fırının içerisinde U dönüşü yaparak girdiği taraftan tekrar çıkış yapar. U dönüşlü fırınlar genellikle fabrikada yer sıkıntısı olması durumlarında yerden kazanmak için tercih edilir.

Tam otomatik tünel fırın yüksek kapasiteli işletmeler tarafından tercih edilmektedir.

Yeniliklerden haberdar olmak için!

Bültenimize Kaydolarak Powermakineden Hiçbir Şey Kaçırmayın.
  HEMEN ARA   WHATSAPP